New Microwave Scintillometer, RPG-MWSC-160
Microwave Scintillometer
New instrument from Radiometer Physics GmbH
This can now be done using the RPG-MWSC-160 microwave scintillometer, a new instrument from Radiometer Physics GmbH (RPG) of Meckenheim, Germany. The transmitter projects a beam of 160 GHz radiation and the receiver has an aperture of 300 mm diameter. Both operate from 12 VDC (an AC supply is optional).